Mangala Oyna

0
1326

Eğer siz de Google ‘a Mangala Oyna yazdınız ve bizim sitemize geldiyseniz çok şanslısınız. Çünkü size sunduğumuz oyun kuralları itibariyle tam olarak aradığınız bir oyun.

Niçin böyle bir giriş yaptığımızı içinizden bazıları mutlaka anlamıştır. Çünkü bir çok sitede var olan mangala oyunu sizin aradığınız kuralları içermiyor. Bu da taşları dağıtırken ilk önce başladığınız hazneye de bir taş bırakmak. Çoğu mangala oyunarında böyle bir sorun var. Belki de sorun değildir ama bizim araştırmalarımıza göre en doğru kurallar size sunduğumuz şekilde.

Bu kadar açıklamadan sonra bir de kurallara göz atalım isterseniz.

1.TEMEL KURAL: Kura neticesinde başlama hakkı kazanan oyuncu kendi bölgesinde istediği kuyudan 4 adet taşı alır. Bir adet taşı aldığı kuyuya bırakıp saatin tersi yönünde, yani sağa doğru her bir kuyuya birer adet taş bırakarak elindeki taşlar bitene kadar dağıtır. Elindeki son taş hazinesine denk gelirse, oyuncu tekrar oynama hakkına sahip olur. Oyuncunun kuyusunda tek taş varsa, sırası geldiğinde bu taşı sağındaki kuyuya taşıyabilir. Hamle sırası rakibine geçer.

Her seferinde oyuncunun elinde kalan son taş oyunun kaderini belirler.

2. TEMEL KURAL: Hamle sırası gelen oyuncu kendi kuyusundan aldığı taşları dağıtırken elinde taş kaldıysa, rakibinin bölgesindeki kuyulara da taş bırakmaya devam eder. Oyuncunun elindeki son taş, rakibinin bölgesinde denk geldiği kuyudaki taşların sayısını çift sayı yaparsa (2,4,6,8 gibi) oyuncu bu kuyuda yer alan tüm taşların sahibi olur ve onları kendi hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.

3. TEMEL KURAL: Oyuncu taşları dağıtırken elinde kalan son taş, yine kendi bölgesinde yer alan boş bir kuyuya denk gelirse ve boş kuyunun karşısındaki kuyuda da rakibine ait taş varsa hem rakibinin kuyusundaki taşları alır, hem de kendi boş kuyusuna bıraktığı taşı alıp hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.

4. TEMEL KURAL: Oyunculardan herhangi birinin bölgesinde yer alan taşlar bittiğinde oyun seti biter. Oyunda kendi bölgesinde taşlarını ilk bitiren oyuncu, rakibinin bölgesinde bulunan tüm taşları da kazanır. Dolayısıyla, oyunun dinamiği son ana kadar hiç düşmez.

Kurallara da göz attığımıza göre daha ne bekliyoruz haydi oyuna başlayalım 😉CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here